Putovima Zrinskih…
Zavirite u povijesno razdoblje u kojem je viteštvo bilo važno i oživite viteza u sebi…
- godine Nikola Zrinski Sigetski od kralja Ferdinanda za određene ratne usluge i zasluge dobio je u posjed Čakovec i Međimurje. Zrinski su tako u Čakovcu, koji je njihovim boravkom postao jednim od najvažnijih gradova-utvrda u tom dijelu Habsburškog carstva, imali svoje sjedište sve do 1670. godine.
Zrinski su iz Čakovca odlazili u mnoge obrambene bojne, danas zapisane u povijesnim udžbenicima, a uveli su mnoge promjene u način planiranja i vođenja bitaka, što im je donijelo veliku slavu na ondašnjim carskim dvorovima. Habsburgovcima je smetala prevelika snaga i utjecaj obitelji Zrinski i njihovih suputnika iz obitelji Frankopan jer su zbog gospodarske snage imale i veći utjecaj na samostalno odlučivanje o sudbini Hrvatske i njezine samostalnosti. To je na kraju završilo pobunom Zrinskih i Frankopana i dijela ugarskog plemstva koja je krvavo okončana 30. travnja 1671. godine odrubljivanjem glava Petru Zrinskom i njegovom šogoru Franu Krsti Frankopanu u Bečkom Novom Gradu. Plemići, kulturni mecene, pisci, ali prije svega vitezovi i vojskovođe Zrinski su tako 1671. prognani iz Međimurja, te porobljeni i opljačkani od onih koje su hrabro branili od najezde osmanlija.
Osim po sposobnom upravljanju i nevjerojatnim uspjesima u bitkama protiv nadirućih Turaka i Mlečana, poznati su i kao pjesnici, književnici i općenito promicatelji jezika, kulture i izdavaštva. Danas hodamo po brojnim ulicama i parkovima nazvanima po njima, uključujući zagrebački Zrinjevac. Veliki hrvatski kompozitor Ivan Zajc je Nikoli Šubiću Zrinskom posvetio čitavu istoimenu operu, slavnu i u Japanu, koja opjevava njegovu junačku obranu Sigeta od četrdeseterostruko brojnijih Turaka.
Zanimljivo:
Japanski zbor, pod nazivom Shingetsu-kai, osnovan prije 80 godina, jedan je od najpoznatijih i najstarijih muških japanskih zbora izvodi ariju „U boj u boj“ iz opere Nikola Šubić Zrinski.
Arija, koju izvode članovi zbora, uglavnom umirovljeni profesori ovog sveučilišta, pjeva se u Japanu na hrvatskom jeziku od 1919. godine i postala je svojevrsna himna ovog prestižnog sveučilišta u Japanu.
Rijetko se govori o tome da su i Zrinski i Frankopani bili gorljivi zaštitnici protestantske reformacije koja se počela širiti Europom u 16. stoljeću, pa tako i u Hrvatskoj.
Kroz čitavo 17. st.Zrinski i Frankopani vodili su Ozaljski književni krug, unutar kojeg su pisali mnogi protestanti. Taj književni krug se jezično nadovezivao na djela ranijih reformatora i bio značajan za daljnji razvoj hrvatskog jezika.
Jedno od najljepših ljubavnih pisama svih vremena: „Moje drago serce“…
Prije smrti Petar Zrinski svojoj ženi Katarini napisao je jedno od najlijepših ljubavnih pisama svih vremena, pismo je ujedno bilo i oproštajno pismo koje Katarina nikad nije primila ni pročitala.
Iskreno, toplo i nježno pismo koje i danas zrači istom ljubavlju pročitajte na mjestu na kojem ga je Katarina trebala dočekati.
Na vratima doma Katarine i Petra Zrinskog velikana hrvatske povijesti, izrecite najlijepše ljubavne riječi, svojoj ljubavi.
Dodatna ponuda / opcionalno:
RADIONICE ZA DJECU (trajanje 1 sat – 20 kuna po sudioniku)
- Stari grad – vitezovi – dame – zmaj Pozoj
- Kaj se v hiži skriva
- Igrom u prapovijest
PREDAVANJA ZA ODRASLE (trajanje 45 minuta -10 kuna po osobi)
- Nikola VII. Zrinski Čakovečki
- Zrinski u Međimurju
- Građanski Čakovec na razmeđi stoljeća
- Tradicijsko odijevanje u Međimurju
- Prapovijest u Međimurju
- Antika u Međimurju
- Srednji vijek u Međimurju
- Edukativna šetnja atrijem palače
- Čakovec grad kipara Luje Bezeredija
POSJET MEMORIJALNOJ ZBIRCI LADISLAV KRALJ MEĐIMUREC
(trajanje 45 minuta – cijena 10 kuna za grupu)
Zatražite turistički program pod nazivom Moje drago serce…
PRIJEDLOZI TURISTIČKIH PAKET ARANŽMANA PUTOVI ZRINSKIH
Rezervaciju programa možete izvršiti u turističkoj agenciji www.etnoart-travel.com
Odgovorni organizator putovanja putnička agencija DMC Etno Art travel