Datum održavanja:
Mjesec održavanja: travanj do srpanj
Datum održavanja:
Mjesec održavanja: travanj do srpanj
Manifestacija se održava u čast i spomen na hrvatskog pučkog pjesnika, skladatelja, koreografa i kantora rodom iz Dekanovca, «Florijan Andrašec», čiji zapisi narodnih pjesama, a osobito njegovo pjesničko stvaralaštvo imaju nemjerljiv doprinos u cjelokupnom kulturnom životu Međimurja, pa i šire.
Na manifestaciji renomirani izvođači s područja Međimurske županije i šire, izvode kantorove izvorne pjesme uz glazbenu pratnju Međimurskog simfonijskog orkestra kojeg čine puhači iz Limene glazbe Dekanovec, tamburaši, violinisti i ostali glazbenici.
U 2013. godini po prvi puta organizirana je «Glazbena večer kantora Florijana Andrašeca» , a zbog kantora (svestranog umjetnika – jezeromeštra), želja nam je da ime kantor Florijan Andrašec bude brend Dekanovca.
Florijan Andrašec rođen je 28. travnja 1988. u Dekanovcu. Pučku je školu završio u Dekanovcu i Maloj Kaniži, a gospodarski tečaj u Buzovcu. Na poticaj Vinka Žganca u Celju se školovao za orguljaša. Do svoje smrti radio je kao crkveni orguljaš – kantor u Dekanovcu. U slobodno vrijeme bavio se zemljoradnjom, košaraštvom, bačvarstvom, izumiteljstvom, rezbarstvom, pjesništvom, skladanjem te kao bliski suradnik dr. Vinka Žganca, pjevanjem, zapisivanjem i obradom međimurskih narodnih pjesama. Njegove su pjesme obogatile hrvatsku tradicijsku glazbenu baštinu. Andrašec je u Dekanovcu osnovao crkveni pjevački zbor, tamburaški i puhački sastav, Ogranak «Seljačke sloge» i Dobrovoljno vatrogasno društvo. Autor je glavnog oltara župne crkve Svih svetih u Dekanovcu. Patentirao je prešu na polugu za što je na izložbi u Rimu 1925. godine nagrađen zlatnom medaljom. Njegov usavršeni mehanizam sijačice proizvodio se tvornički. Početkom 30-ih godina prošlog stoljeća skladatelju Krsti Odaku otpjevao je 44 međimurska napjeva, među njima i vlastite skladbe, no Odak ga zbog ostvarivanja autorskih prava za operu»Dorica pleše» u vlastitu korist zakinuo za koautorstvo. Godine 1953. Andrašec je objavio vlastitu zbirku pjesama «Međimurske fijolice», zbog čega se ubraja među začetnike novije hrvatske kajkavske lirike i značajne predstavnike kajkavske popevke.
Florijan Andrašec umro je 9. srpnja 1962. u Dekanovcu. Ostavio je dubok trag u pjesničkom, skladateljskom i kiparskom stvaralaštvu.
Godine 1988., u povodu stote obljetnice rođenja Florijana Andrašeca, na mjestu gdje je bila njegova rodna kuća postavljena je spomen ploča, rad akademskog kipara Josipa Grgevčića. Spomen ploču dalo je postaviti Društvo folklorista Hrvatske.
Općina Dekanovec je povodom 120. obljetnice Andrašecova rođenja u središtu mjesta postavila brončani kip, djelo dekanovskog kipara Stjepana Krnjaka.
Ova web stranica koristi kolačiće i vanjske skripte za poboljšanje vašeg korisničkog iskustva.
Privacy settings
Postavke privatnosti
Ova web stranica koristi kolačiće i vanjske skripte za poboljšanje vašeg iskustva. Koji se kolačići i skripte koriste i kako utječu na vaš posjet naveden je s lijeve strane. Možete promijeniti svoje postavke u bilo kojem trenutku. Vaši izbori neće utjecati na vaš posjet.
NOTE: Ove postavke će biti primjenjene samo u pregledniki i uređaju koji trenutačno upotrebljavate.
Google Analitycs